Vestel Beyaz Eşya İthalat ve Lojistik Yöneticisi Mehmet KAMBÖRE'nin Kaleme Aldığı Makale

VESTEL BEYAZ EŞYA VE YYS ÜZERİNE…

1981 yılında İzmir Alsancak’ta dünyaya geldim. Lise eğitimimi Atakent Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra 9 Eylül Üniversitesi İktisat Bölümünde Lisans eğitimimi tamamladım. 2005 yılında Vestel Beyaz Eşya’da İthalat ve Lojistik Departmanı’nda iş hayatıma başladım. 2013 yılından beri İthalat ve Lojistik Yöneticisi olarak görevimi sürdürmekteyim.

Zorlu Holding bünyesinde yer alan ve 1997 yılında kurulan Vestel Beyaz Eşya firması, 1998 yılında temeli atılan Vestel City içerisinde ilk olarak 1999 yılında Buzdolabı üretimi ile faaliyetine başlamış olup faaliyet alanı beyaz eşya üretimidir. Vestel Beyaz Eşya, iç piyasanın yanı sıra ODM/OEM üretim yapan ve toplam üretiminin %80’ini ihraç eden sektöründe öncü bir firmadır.

Manisa’daki üretim üssü Vestel City, Avrupa’nın tek lokasyonda üretim yapan en büyük endüstri komplekslerinden biridir. Vestel Beyaz Eşya,  1.1 milyon m²’ lik Vestel City içerisinde  toplam 355.800 m² kapalı alana sahip olan üretim tesislerinde buzdolabı, derin dondurucu, çamaşır makinesi, kurutma makinesi, bulaşık makinesi, pişirici cihazlar, klima ve termosifon üretimi gerçekleştirmektedir. Türkiye’nin 7.büyük ihracatçısı olarak 157 ülkeye ihracat yapmaktadır.

9.212 çalışanımızla günlük toplam 44.000 adetlik ürün üretimi ile 2010-2020 arasında üretim adetleri bazında %92’lik bir büyüme yaşadık.

Ar-Ge bölümleri “Ar-Ge Merkezi” olarak akredite edilen ilk şirketlerden olan Vestel, yeniliğe ve teknolojiye verdiği önemle Ar-Ge’sini sürekli güçlendirmektedir. Bu vizyonla şu ana kadar Avrupa’nın en prestijli ödülleri dahil 325 ödüle layık görüldük. Ayrıca 224 adet de tescilli patentimiz bulunmaktadır.

Bu paralelde ürün gamı ve yenilenen, gelişen teknolojilere bağlı olarak malzeme tedariğinde iç piyasa kadar dış piyasaya da ihtiyacımız bulunmaktadır. Vestel Beyaz Eşya olarak yurtdışı “ara girdi ithalat” hacmimiz 2020 yılında yaklaşık 385 milyon Euro’dur. Sadece deniz operasyonlarında toplamda 8000 konteynerlik bir ithalat hacmini yönetmekteyiz. Karşılığı, Vestel Ticaret üzerinden yürüttüğümüz ihracat tarafında ise bu rakam 49.000 konteynerdir.

Uluslararası Ticaret’in Kolaylaştırılmasına yönelik Çalışmalar ve YYS’ye Geçiş

Uluslararası ticarette ticaretin kolaylaştırılmasına yönelik çalışmalar 1947-1948 yıllarında GATT (Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması) ve 2000’li yıllarda DTÖ önderliğinde başlayan müzakereler ile 2017 yılında Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması yürürlüğe girmiştir.

Türkiye bu süreçte 2013 yılında (10.01.2013 tarih ve 28524 sayılı R.G) Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması Yönetmeliği ile uluslararası bir uygulama olan yetkilendirilmiş yükümlü statüsü uygulamasına geçiş yapmıştır. Uluslararası bir kalite simgesi olan Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (AEO) uygulamaya alınmıştır.

Firmalara itibar katan bu belge sadece Türkiye gümrüklerinde değil karşılıklı tanıma ilkesi ile dünya çapında bu belgeye sahip firmalarla yapılan ticarette de bir itibar ve avantajlar sağlamaktadır.

Biz de gerekli altyapı çalışmalarımızı tamamlayarak 2016 Mart ayında YYS belgesini marka değerimize kattık.

Vestel Beyaz Eşya olarak Tedarik Zinciri’nde girdi lojistiğimizi temel ilkemiz olan “Just in time” sistemiyle yönetmekteyiz. Her ara girdi için zamanla yarıştığımız bir ithalat sürecinde YYS belgemizin avantajlarını her noktada hissetmekteyiz. Ticaretin kolaylaştırılmasına imkan sağlayan YYS belgesi her şeyden önce ülke içerisindeki ticarete konu, özel sektör ve devlet kurumları arasında, ayrıca yurtdışı gümrükler arasında prosedür olarak bir eşgüdüm ve formalitelerin azaltılmasını sağlamaktadır.  Gümrük İdaresi ile Özel Sektör arasındaki işbirliğinin belgesi olan YYS ile gümrüklerde  yeşil hatta tabi işlem görebilme imkanına sahibiz ve bu bağlamda gümrüklerde daha az belge kontrolü ve muayeneye tabi olarak VIP hizmet almaktayız. Beyanname tescili ile malzemenin sevki arasındaki sürenin birkaç saate inmesi her şeyden önce Tedarik Zinciri’miz içerisindeki “just in time”  sistemimize büyük katkı sağlamaktadır.

Öte yandan eksik belgeyle beyanda bulunabilme hakkı, Gümrük Yönetmeliği ile belirlenmiş eşyaları tahlil sonucu beklenmeden teslim alabilme hakkı, götürü teminat, gümrük risk kriteri sisteminde risk kriterine düşmeden menşe beyan etmeksizin (özellikle ATR eşliğinde AB yükleri için) ithalatlarımızı tamamlayabilme hakkı, -beyanname dökmeden- beyanname ve diğer evrakları gümrüğe sunmaksızın ithalatlarımızı tamamlayabilme hakkı gibi daha nice hak ve avantajlar ile firmamız maliyet tasarrufu ve gümrük işlemlerinde zaman kazanma açısından büyük faydalar elde etmiştir.

YYS’nin bize sağladığı marka değerindeki artış ve diğer avantajları kullanarak ulusal ve uluslararası pazarda daha rekabetçi bir vizyonla hareket ederek bu değere sahip olmanın yükümlülüklerini de yerine getirme bilinciyle şirketimiz içerisinde YYS odaklı bir yapı oluşturduk. Vestel Beyaz Eşya olarak hedefimiz, YYS’nin yükümlülüklerini en iyi uygulayan ve avantajlarından en rasyonel şekilde faydalanan firma olabilmektir.

Saygılarımla,

Mehmet Kamböre

Vestel Beyaz Eşya İthalat ve Lojistik Yöneticisi