Almesan Alüminyum İthalat ve Risk Yönetimi Yöneticisi BENGÜ YILMAZ' ın Kaleme Aldığı Makale

1985 yılında Konya’da doğdum. Lise eğitimimi Konya Meram Anadolu Lisesi’nde, lisans eğitimimi Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamladım. London School of Economics’te finans eğitimi aldıktan sonra, bu sene Ocak ayında İstanbul Ticaret Üniversitesi Sermaye Piyasaları Bölümü’nde yüksek lisans eğitimimi tamamladım.

Kariyerime Selçuklu Holding kuruluşu olan Mehtap Mutfak Eşyaları’nda ithalat uzmanı olarak başladım. 2015 yılında Almesan Alüminyum’da başladığım görevimi ithalat ve risk Yönetimi yöneticisi olarak sürdürüyorum.

Alüminyum yassı mamul sektöründe faaliyet gösteren, disk ve pul üretiminde lider konumda olan Almesan Alüminyum; 2009 yılından bu yana sahip olduğu üstün HAZELETT levha bant döküm ve sıcak hadde teknolojisiyle üretim yaparak faaliyetlerine devam ediyor. 4000, 5000, 6000 serisi alasımlar Türkiye'de ilk defa Almesan tarafından üretiliyor.

Selçuklu Holding kurulusu olan Almesan Alüminyum; alüminyumun yarı mamul ve bitmiş ürün olarak kullanıldığı her sektöre en yüksek katkıyı sağlayarak, müşteri beklentilerini de aşan, kültürel mirasımızı en iyi şekilde temsil eden bir şirket olmayı hedefliyor.

Almesan Alüminyum; alüminyum yarı mamul ve bitmiş ürün üretiminde; kalite, yenilikçi ürün, verimli üretim, is güvenliği, çalışana değer, fikre saygı ve çağdaş yönetim anlayışıyla dünyada örnek gösterilen bir kuruluş olarak sektöre değer katmayı amaçlıyor.

Almesan Alüminyum’un Kocaeli Arslanbey Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan üretim tesisleri, 100 bin m⊃2; açık ve 50 bin m⊃2; kapalı alana sahiptir. İki adet 40 ton ergitme, 30 ton tutma kapasiteli modern alüminyum ergitme fırınlarıyla ve Hazelett sürekli levha bant döküm teknolojisi ile yıllık 50 bin ton döküm ve sıcak haddelenmiş rulo üretimi kapasitesine sahiptir. Levha yıkama, gerdirme ve düzeltme hattı, levha rulo dilme hattı ve boy kesme hatlarının yatırım süreci devam etmekte ve bu yatırımların tamamlanması ile yıllık ilave 30.000 ton alüminyum rulo ve levha üretimi gerçekleştirilmesini hedefliyoruz.

Almesan Alüminyum 2015 yılında, 1600 mm genişliğinde üretim yapabilecek sürekli döküm teknolojisi ile levha döküm, soğuk haddeleme tavlama ve zikzak pres yatırımlarını tamamladı.

Almesan Alüminyum, mutfak sektörünün yanı sıra dünyanın önde gelen otomotiv markalarının yedek parça üreticilerine hammadde, yarı mamul ve soğuk sıcak şekillendirilmiş talaşlı islenmiş parçalar tedarik etmektedir. 2019 yılında İDDMİB’in “İlk 100 İhracatçımız” listesinde yerini alan Almesan üretiminin yarısını ihracat pazarına ayırmaktadır. Ayrıca Almesan Alüminyum İSO’nun Türkiye’nin İkinci Büyük 500 Sanayi Kuruluşu listesinde yerini aldı.

YETKİLENDİRİLMİŞ YÜKÜMLÜ STATÜSÜ İLE FİRMAMIZ DIŞ TİCARET İŞLMELERİNDE CİDDİ AVANTAJ KAZANDI

11 Eylül ikiz kule saldırılarından sonra gümrüklerde terör, kaçakçılık gibi suçların önüne geçilmesi için kontrollerin artırılması ancak diğer tarafta da uluslararası ticaret ve ekonominin yavaşlamaması bekleniyordu. Bu nedenle; yeterli güvenilirlik şartlarını sağlayan firmaların gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması ihtiyacı oluştu ve gerekli şartları sağlayan firmalar Authorized Economic Operator (AEO) kapsamına alındı. Almesan Alüminyum güvenilirlik, ticari kayıtların güvenilir ve izlenebilir olması, mali yeterlilik ile emniyet ve güvenirlilik koşullarını sağlayarak 2018 yılında Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü’nü kazanmaya hak kazandı.

Almesan olarak bugün üretimimizin yarısını 4 kıtaya yaptığımız ihracata yönlendirdik ve 2020’de bu oranı artırarak ` ihracat oranını hedefliyoruz. Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü Belgesi maliyetlerimizin düşmesini ve dış ticaret sürelerimizin azalmasını sağlayarak bu hedefimiz doğrultusunda bize ivme kazandırdı.  Çünkü artan globalleşme ve uluslararası rekabet, düşük maliyetle ve kısa sürelerde üretim yapan firmaları daha da avantajı konuma getirdi. YYS belgesi ile gümrük işlemlerimizi yeşil hat uygulaması kapsamında çok daha kolay ve daha kısa sürelerde tamamlayabiliyoruz. İthalat süreçlerinin kırmızı hatta eşya muayenesi ya da belge kontrolüne maruz kalmadan, yeşil hat uygulamasında kısa sürede tamamlanması bize operasyonel süreçlerimizi, planlamamızı ve üretim verimliliğimizi çok daha iyi yönetme fırsatı vermiş durumda.  Yeşil hat uygulaması ile kolaylaştırılan ve hızlanan gümrük işlemleri neticesinde demuraj ve ardiye gibi maliyet kalemleri de büyük oranda ortadan kalktı.

Götürü teminat uygulaması ile Dahilde İşleme Rejimi kapsamında yaptığımız ithalatlarda kullanıldığımız avantajlı teminat oranı sayesinde, ciddi bir finansman avantajı sağlamış bulunuyoruz.

İhracat işlemlerimizde yeşil hat uygulaması gümrük kaynaklı olası gecikmelerin önüne geçmiş, ayniyet tespitinden muaf olunmasının da avantajı oldu. AB ülkeleri, Amerika, Çin, Japonya başta olmak üzere dünyada 50’den fazla ülkede uygulanan AEO belgesine sahip olmamız, uluslararası piyasalarda güvenilir bir firma olarak tanınmamıza neden olarak ihracatta daha da güçlü bir firma konumuna gelmemizi sağladı.