Derneğimiz Yönetim Kurulu Saymanı Sayın Nuray KARABIYIK'ın Kaleme Aldığı Makale

Nuray KARABIYIK
Zorluteks Tekstil Dış Ticaret Operasyon Müdürü


1975 yılında doğan Nuray Karabıyık Lüleburgaz Ticaret Lisesini bitirdikten sonra 1997 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakultesinden mezun oldu. 2003 yılında Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik belgesini aldı. Muhasebe sorumlusu olarak çeşitli şirketlerde görev yapmış ardından 2007 yılında Zorluteks Tektstil’de Dış Ticaret Uygulama Uzmanı olarak işe başlamış, çeşitli kademe ve pozisyonlarda görev almıştır. Ocak 2020 itibariyle Zorluteks Tekstil’de Dış Ticaret Operasyon Müdürü olarak çalışmaya devam etmektedir. 2019 yılı itibariyle YYS Derneğinin sayman üyesi olarak görevini sürdürmektedir.

ZORLUTEKS TEKSTİL

Zorluteks Tekstil, bünyesinde yer alan perde ve ev tekstili üretim tesisleri, pazarlama şirketi ve dünyaca ünlü markaları ile ev tekstilinin lider kuruluşlarındandır. Zorluteks Tekstil’in ana faaliyet konusu perde ve ev tekstili ürünleri (çarşaf, nevresim takımları, yatak örtüsü, masa örtüsü, pike) üretimi ve pazarlamasıdır. Zorluteks Tekstil bünyesindeki üretim tesislerinde ayrıca ev tekstili ve perde dokuma-örme, terbiye ve konfeksiyon fabrikaları bulunmaktadır. 108.000 m2 kapalı alana sahip ev tekstili üretim tesislerinde yıllık 96 milyon metre nevresim, pike, yastık kılıfı, çarşaf, lastikli çarşaf, masa örtüsü, yatak örtüsü, pamuklu perdelik kumaş ve havlu gibi farklı ev tekstili ürünlerini üretilmektedir. Modern makine parkuru ve 60.000 m2 kapalı alanı ile perde fabrikası ise iç piyasaya olduğu kadar dış piyasalara da çalışmaktadır. Üretimin %62’sini başta Amerika, Avrupa ve Rusya olmak üzere dünyanın farklı bölgelerine ihraç edilmekte; üretimin geri kalanı ise; Taç, Linens ve Valeron gibi Türkiye’nin dev markaları için gerçekleştirmektedir.

Zorluteks Tekstil dev üretim tesislerindeki yüksek üretim kapasitesi, üretim gücü, üstün ürün kalitesi, çevre ve çalışan sağlığına verdiği önem ve çalışma koşulları ile dünyanın en modern ve en büyük entegre tekstil tesisleri arasında yer almaktadır.

Zorlu Tekstil Grubu’nun en büyük markası olan TAÇ; perdeden nevresime, yatak örtüsünden havluya, battaniyeden lisanslı ürünlere kadar uzanan geniş bir ürün gamı ile Türkiye’de 1.698, yurt dışında 32 ülkede 120 mağaza ve 770 satış noktasında hizmet vermektedir. Türkiye’nin ilk uzmanlaşarak uluslararası pazara açılan ev tekstili mağazalar zinciri Linens ise 73 mağaza ile milyonlarca tüketiciye ürün sunmaktadır. Linens mağazalarında perde, nevresim, yatak örtüsü, havlu ve banyo grubu ürünleri, bebek grubu ürünleri, sofra grubu ve aksesuar gibi ürünler satışa sunulmakta; A’dan Z’'ye perde hizmeti vermektedir.

Zorluteks Tekstil; İstanbul’daki genel merkezinin koordinasyonunda, ulusal pazarın yanı sıra, BDT ülkeleri ve diğer deniz aşırı ülkelerde tekstil ürünlerinin dağıtım ve pazarlamasını gerçekleştirmektedir. Dünyaca tanınan onlarca karakterin birçok ülkedeki ev tekstili lisans haklarını elinde tutan Zorluteks, lisanslı ürünler pazarında da önemli bir paya sahiptir. Barbie'den Spider Man'e ve Disney karakterlerine kadar sayısız karakterle süslenmiş nevresim takımları ve perdeler Zorluteks tarafından üretilmekte ve birçok ülkeye pazarlanmaktadır.

Üretiminin %70’ini dış piyasaya, %30’unu ise iç piyasaya sunarak 5 kıtada İhracat gerçekleştiren Zorluteks’te, üretim tesisinde ilk kez modal, lyocel, bambu gibi yeni nesil elyaftan yapılmış ürünler geliştirilmiş ve TAÇ, Linens, Valeron markalarıyla tüketicinin beğenisine sunulmuştur. Zorluteks, perde üretiminin %34’ünü ihraç ederken, %66’sını ise mevcut markalarıyla yurt içinde satmaktadır.

Tekstilde inovasyonu hayata geçiren ve ilklere imza atan Zorlu Tekstil Grubu, sürdürülebilir inovasyon için Ar-Ge çalışmalarına her yıl yatırım yapmaktadır. 2016 yılında T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından AR-GE Merkezi olarak tescil edilen Zorluteks’te giyilebilir teknoloji dahil, akıllı tekstilin her alanında çalışmalar gerçekleştirmektedir. 2017’de hizmete giren İstanbul Tasarım Merkezi’nin yanı sıra Ar-Ge merkezlerinde yapılan çalışmalarla yüksek katma değerli, orta-yüksek ve yüksek teknoloji ürünlerinin yerli imkânlarla üretilmesi hedeflenmektedir.

Zorluteks, proses yönetiminde de akıllı üretim odaklı birçok inovasyona imza atarak Endüstri 4.0 dönüşümünü adım adım hayata geçirmektedir. Teknolojiye sürekli yatırım yapan Zorluteks, üretim sürecinde dünyanın en iyi dijital baskı makinelerini kullanmakta; çevreci ve yüksek tasarruf sağlayan en yeni teknolojilerden faydalanmaktadır. Sürdürülebilir bir çevre anlayışıyla, ev tekstilinin geleceğini tasarlarken aynı zamanda kaynakları da verimli kullanmayı hedefleyen Zorluteks, geliştirdiği ‘Temiz Üretim Yazılımı’ ile üretim tesisi içerisinde kullanılan makinelerin, elektrik, su, doğalgaz ve buhar tüketimlerini de anlık olarak izleyebilmektedir.

Yaşanabilir bir gelecek hedefiyle ‘’Doğa ve İnsan için Yenileyici (Regenerative) Tekstil’’ anlayışını benimseyen Zorlu Tekstil; tüm üretim süreçlerinde hayata yenilik katarken yaşam, refah ve sağlık anlayışının ve iyi olma halinin en önemli parçalarından biri olmayı amaçlamaktadır. Zorlu Tekstil her kaynağı bilinçli ve verimli kullanmanın ötesinde, doğanın bir özelliği olan kendi kendini yenileme kapasitesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bu yaklaşımla doğa ve insan için değer üretmeye devam eden Zorlu Tekstil, tüketicilerin ihtiyaçlarını da sürdürülebilir tüketim kapsamında ele almaktadır.

Ekolojik üretimin söz konusu olduğu organik ürünler, Zorluteks’in 2003 yılından beri ekolojik ürün üretimiyle ilgili olarak sahip olduğu uluslararası üretici belgesinin güvencesiyle üretilmektedir. Şirket, sahip olduğu Global Organic Textile Standard-GOTS sertifikasıyla Türkiye’de yüzde 100 organik ev tekstili mamuller üreten ilk üretici konumundadır.


Zorluteks Tekstil “Yetkilendirilmiş Yükümlü Statü Belgesi’ni alan ilk ev tektstili firması oldu...


Zorluteks, 2017 yılında “Yetkilendirilmiş Yükümlü Statü Belgesi (AEO)’ni” alan ilk ev tekstili firması olmuştur. Şeffaflık, izlenebilirlik, hesap verilebilirlik ve tesis güvenliği noktalarında talep edilen standartları karşılaması ve ev tekstili alanındaki faaliyetleri ile yıllar içinde hızlı bir büyüme gösteren ve Türkiye’nin sınırlarını aşarak beş kıtaya yayılan Zorluteks, aldığı bu belge ile uluslararası platformdaki başarısını güçlendirmiştir.


Yetkilendirilmiş Yükümlü Statü Belgesi ile eşyanın gümrükten çekilmesinde önemli bir maliyet ve operasyonel farklılık oluşmuş, ithalatta yeşil hat uygulaması ile birkaç gün süren gümrükleme süresi çok daha kısa sürede tamamlanabilir hale gelmiş ve Demuraj ve ardiye giderleri azalmış, Türkiye Gümrük Bölgesi’ne geçici ithal ve ihraç edilen eşyanın ayniyat tespitinde kırmızı hatta yönlendirilmeden işlem yapılması ciddi bir maliyet ve zaman avantajı elde edilmiştir.

Zorluteks Tekstil gelecek nesillere olan sorumluluğunu Ekonomi-Çevre-Toplum eksenindeki faaliyetlerine ve projelerine yansıtarak, kurumsal değerleri ve ilkeleri ile ülkemiz için sürdürülebilir ve güvenilir yarınlar için çalışmaya devam edecektir.