Teksan Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (YYS) ile Avantaj Kazandı

Emrullah KAYMAZ

Teksan Jeneratör Kocaeli Fabrika Müdürü

 

1972 yılında doğan Emrullah Kaymaz, Dalaman Lisesi’nin ardından 1993 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünü bitirmiştir. Telekom altyapı ve elektrik proje sektöründe bulunduktan sonra askerlik görevinin ardından 1997 yılında Teksan Jeneratör’de işe başlamış, çeşitli kademe ve pozisyonlarda görev almıştır. Şubat 2017 itibariyle Teksan Jeneratör Kocaeli Fabrika Müdürü olarak çalışmaya devam etmektedir. Aynı zamanda 2019 yılı Ocak ayı itibariyle YYSD Yönetim Kurulu Üyeliği görevini sürdürmektedir.

 

Teksan Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (YYS) ile avantaj kazandı

 

Çeyrek asırdır, sürekli gelişim ve inovasyon felsefesiyle enerji sektörüne yönelik çözümler sunan Teksan’ın ürün portföyünde; dizel, doğalgazlı, biyogazlı jeneratör setleri, aydınlatma kuleleri, portatif jeneratörler,  hibrit güç sistemleri, kojenerasyon ve trijenerasyon çözümleri bulunmaktadır.

Güçlü mühendislik alt yapısı ve modern fabrikaları, çeyrek asırlık tecrübesi ve 700’e yakın çalışanı ile kuruma özel ürünler geliştiren Teksan, dünyanın dört bir yanındaki otel, alışveriş merkezi, toplu konut, ofis binası, süpermarket zinciri, maden, spor merkezi, hastane, fabrika, enerji tesisi, veri merkezi, eğitim ve araştırma kuruluşlarının yanı sıra alt yapı, inşaat ve telekomünikasyon projelerine ihtiyaçları olan kesintisiz gücü sağlamaktadır. Teksan Jeneratör; enerjiye ihtiyaç duyulan her yerde güvenilir çözüm ortağı olarak müşterilerine yüksek katma değerli ve terzi işi çözümler sunmaktadır.

İstanbul ve Kocaeli fabrikalarında, toplam 60 bin metrekarelik alanda üretim faaliyetlerini gerçekleştiren Teksan, yılda 15 bin adet jeneratör üretim kapasitesine sahiptir.

Uluslararası kalite standartlarında üretilen, en zor koşullar altında bile yüksek performans ve verimlilikle çalışan jeneratör setleri ile projelerin farklı aralıklardaki güç ihtiyaçlarını karşılayan Teksan,10 Bölge Müdürlüğü ve 25’e yakın bayisi ile yedi gün yirmi dört saat kesintisiz satış sonrası teknik destek ve bakım hizmetlerini Türkiye’nin dört bir yanındaki müşterileriyle buluşturmaktadır. Üretimden satış sonrası hizmetlere kadar her aşamada müşterilerine en iyi çözümleri sunmayı hedeflemektedir. 

Teksan, kurulduğu ilk günden bu yana farklılaşmaya ve Ar-Ge’ye verdiği önem ile sektörüne ilkleri kazandıran öncü bir şirket konumuna yükselmiştir. 2017 Haziran ayı itibariyle T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından AR-GE Merkezi olarak tescil edilen Teksan, Türkiye’nin araştırma ve geliştirmeye en çok yatırım yapan şirketleri arasında yer almaktadır. Ayrıca İSO Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu, TİM Türkiye’nin İlk 1000 ihracatçı Firması listelerinde sıralanmakta, 6 kıtada 130’dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir.

Teksan, enerji çözümleri sektöründe güvenilir çözüm ortağı olarak Türkiye’de ve 130’u aşkın ülkede kazandığı haklı itibarını, 2018 yılında Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (YYS) imtiyazını elde ederek güçlendirmiştir. Düzenli ve izlenebilir kayıt sistemi, güçlü mali yeterliliği, emniyet ve güvenlik standartları, kendi oto kontrolünü yapabilen yapısı ve gümrük yükümlülüklerini yerine getirmesi sonucunda uluslararası ticarette güvenilirliğin ve kolaylaştırmanın prestijli statüsü olarak kabul edilen ve ABD, AB Ülkeleri, Çin, Japonya, Güney Kore gibi ülkelerde yaygın Authorized Economic Operator (AEO), Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü (YYS) kazanmıştır.

Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü çerçevesinde sahip olduğumuz Yeşil Hat uygulaması, götürü teminat sistemi, onaylanmış ihracatçı yetkileri sayesinde İstanbul ve Kocaeli Serbest Bölge Fabrikalarımızda gerçekleştirdiğimiz gümrük ve dış ticaret operasyonlarımızda ithalat ve ihracat maliyetleri azaltılmış, Türkiye Gümrük Bölgesi’ne giriş ve çıkışlarımızda kontrollerde kolaylaştırmalardan faydalanılarak operasyonel verimlilik sağlanmıştır. Kocaeli fabrikamızın ihtiyacı olan üretim girdileri İstanbul fabrikamızdan ihracat rejimi çerçevesinde gönderildiğinde Sarı Hat (belge kontrolü) veya Kırmızı Hatta (belge ve eşyanın fiziki kontrolü) tabi olmadan Yeşil Hat’ta işlem görerek daha hızlı ve proaktif şekilde kısa sürede üretim hattına alınmış, İstanbul fabrikamızın ihtiyacı olan motor ve alternatörler Dahilde İşleme Rejimi çerçevesinde Kocaeli fabrikamızdan Yeşil Hat ile sevk edilerek zamanında üretim, maliyet ve verimlilik avantajı elde edilmiştir. Geçici ithalat ve geçici ihracat rejimlerinde sağlanan ayniyat tespiti kolaylığından faydalanılarak gümrük operasyon sürelerinde iyileştirmeler sağlanmıştır. Yurtdışından gerçekleştirdiğimiz ithalatlarda Yeşil Hat uygulaması ile eskiden birkaç gün süren gümrükleme işlemlerinin süresi daha da kısalarak demuraj ve ardiye gibi maliyetleri bertaraf etmiştir. Götürü teminat uygulaması ile gümrük vergilerinin yüzde 10’unun teminat olarak verilmesi, finansal açıdan şirket maliyetlerimizi düşürmede etkili olmuştur.

Global marka vizyonu ile faaliyetlerimizi sürdürürken, Ticaret Bakanlığımızın Türkiye’yi dünyada “Hızlı ve Kolay Ticarette Güven Kapısı” yapma yönündeki stratejik vizyonu ve ülkemizin 2023 hedeflerine katkı sağlamaya devam edeceğiz.