Her Fabrika Bir Kaledir

Saygıdeğer Okuyucular,

 

Öncelikle kendimi tanıtmak isterim; aslen Erzincan il’i Kemaliye ilçesi eski adıyla Eğin’liyim.

1980 yılında İstanbul’da doğdum. İlkokulu Kazım Karabekir İlköğretim okulunda, ortaokul ve lise eğitimini Gürsoy Koleji’nde tamamladım.

 

2001 senesinde Mustafa Kemal Üniversitesi Gümrük İşletme bölümünden, 2008 senesinde Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden ve 2018 senesinde ise Adalet Bölümünden mezun oldum.

 

Çeşitli eğitim kurumlarında gümrük, dış ticaret ve kaçakçılık konularında eğitim, Gümrük TV’de köşe yazarlığı ve ayrıca on yıldır da adli bilirkişilik yapmaktayım.

 

Mesleki anlamda sektörün önde gelen Gümrük Müşavirliği şirketinde Gümrük Müşaviri –Danışmanlık Hizmetleri Departman Müdürü olarak kariyerime devam etmekteyim.

 

Sivil toplum örgütlerinde aktif rol alarak derneğimiz 02.01.2020 tarihinde, Genel Kurul Üyelerinin teveccühü ile Yetkilendirilmiş Yükümlü (AEO) Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine getirildim. Evli ve 1 çocuk babasıyım.

 

“Her Fabrika Bir Kaledir” veciz sözü Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e aittir.

 

Geleceği görebilmesi Cumhuriyetinin kuruluş aşamasından 15 yıl gibi kısa bir sürede kurduğu çok sayıda fabrika, kurum ve kuruluşlarla ülkemizin hızla büyümesini ve sağlam temeller üzerine oturmasını sağlamıştır.

 

Neredeyse %96’sı okuma yazma bilmeyen ve işgal altında kalan Osmanlı Devleti’nin 1’inci Dünya Savaşı sonrası enkazından Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasını ve kısa bir sürede birçok alanda yaptığı yeniliklerle de ülkemizin büyük bir atılım yapmasına vesile olmuştur.

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin liderliğini yaptığı dönemde kurulan kurum, kuruluş ve fabrikalarla dışa bağımlı bir politikadan uzak durmuş ve ülkenin kendi ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde gelişmesini planlamıştır. Hatta bu dönemde yabancılardan satın alınan işletmeler de devlet eliyle güçlendirilmiştir.

 

Yakınçağ ’da ise Ticaret Bakanlığı 2013 yılında Yetkilendirilmiş Yükümlü Statüsü lansmanı sırasında sertifikayı ‘Her Fabrika Bir Gümrük İdaresi’ sloganı ile dış ticaret erbabınına tanıtmıştır.

 

2013 yılından 2020 yılı mayıs ayına kadar geçen sürede sertifikaya sahip olan işletme sayısı 500’ü aşmıştır. Sevindirici olan küllerinden doğan bir millettin fabrika meşalesinin sönmeden günümüze kadar ulaştırmasıdır.

 

Bu bağlamda yakılan bu meşalenin bekçileri olarak dış ticaret erbabının yanında olan bizlerin amacı;

 

Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası (AEO) sahibi şirketlerinin temsilcilerini bir araya getirmek,

yararlanılan hak ve uygulamaların geliştirilmesine katkı sağlamak, dış ticaret işlemlerinden kaynaklanan maliyet ve zaman kayıpların önüne geçmek, formalitelerin azaltılmasını sağlamak, ilgili mevzuatın kolay anlaşılabilir ve uygulanabilir hazırlanması sürecine yönelik olarak katkı sağlamaktır.

 

Üye olma prosedürüne www.yysd.org.tr adresinden ulaşarak Yetkilendirilmiş Yükümlü (AEO) Derneği’ne üye olabilir, ülkemizin dış ticaretini geliştirmek amacıyla bu kapsamda yararlanılan hak ve uygulamaların geliştirilmesi için ilgili Bakanlıklar ile eşgüdüm ve işbirliği halinde çalışmalar yaparak ve önerilerde bulunmak için bizler ile birlikte hareket edebilirsiniz.

 

Sloganımızda da vurguladığımız gibi ; ‘Yetkileriniz, Yükümlülüklerimizdir.’

 

Sağlıcakla kalın.

 

 Altay YEGİN

Yönetim Kurulu Başkanı