Nemak İzmir Döküm San. A.Ş. Lojistik Yöneticisi Sayın Beril Eroğlu'nun Kaleme Aldığı Makale

NEMAK İZMİR DÖKÜM VE YYS SÜRECİMİZ

1955 yılında Cevher Döküm olarak kurulan firmamız 2016 yılında Nemak firması tarafından satın alınmış ve Nemak İzmir Döküm adını almıştır. Faaliyetlerine halen Çiğli Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikasında devam eden firmamız otomotiv sanayinin önde gelen büyük OEM firmalarına motor parçaları üretmektedir. Başlıca üretilen ürünler; silindir kapak, braket, yağ karteri, manifold, turbo şarj gövdesi ve pompa gövdesidir. Temel üretim teknikleri; gravite döküm, yüksek basınçlı enjeksiyon döküm ve alçak basınçlı döküm olan firmamızın başlıca müşterileri, VW, AUDI, SKODA, SEAT, RENAULT, FORD, TOYOTA, BMW, NISSAN, AMG, DAIMLER, BOSCH, GM gibi büyük otomotiv firmalarıdır.

%95 ihracat yapan firmamız 2020 Ocak ayında Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası   alarak Türkiye’nin önde gelen prestijli firmaları arasında yerini almıştır.

Sürekli değişen otomotiv sektörünün en önemli önceliği hız ve maliyettir. Uzun bir çalışma dönemi sonrasında alınan  Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası  ile firmamız birçok avantaj elde etmiştir. Özellikle ithalat işlemlerinde sağlanan faydalar bize maddi anlamda da avantaj sağlamıştır.

Uluslararası geçerliliği olan Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası, ithalat ve ihracat işlemlerimizi kolaylaştırmıştır. Emniyet ve güvenlik konusunda da Yetkilendirilmiş Yükümlülük Sertifikasının firmamıza sağladığı büyük kolaylıklar olmuştur. Bunlardan ilki; sınır kapılarında sağlanan öncelikli geçiş hakkıdır. YYS sahibi taşıyıcı yok ise firmalara kontrollerin öncelikli olarak yapılması da sağlanır.

Yararlandığımız kolaylıklardan bazılarını sıralayacak olursak:

* İthalat işlemlerimizin süreci ortalama olarak %80 hızlanmıştır.


*Yeşil hat sayesinde ithalat beyannamelerimiz gümrüğe sunulmadığı için orada kaybedilen zamandan muaf durumdayız.

*Orijinal evrakları beklemeden işleme girme ve orijinalleri sonradan dosyaya ekleme gibi bir avantajımız bulunmaktadır.

*Geçici ithal ettiğimiz ambalajlara ayniyat yapılmamaktadır. Normal şartlarda her işlemde fotoğrafları çekilerek gümrük tarafından onaylanması gerekirdi.


*Gümrük risk kriteri sistemi yeşil hattımız sayesinde birçok işlemimizde menşe belgesi talep etmiyor ve ek vergiler konusunda bu masraf + yükümlülükten muaf oluyoruz.


*İşlemlerimizde gümrük beyannamesi dökmeden, sistem görüntüsüyle dosyalar hazırlanmaktadır. Orijinal beyanname, gümrük mührü ve imzası gibi ekstra durumlar aranmamaktadır.


*Geri gelen eşya işlemlerimizde yazışmalı işlem yapsak dahi yükümüzü bekletmeden ithal edebilmekteyiz. Kurumlar ile yazışmalar arka planda tamamlanmaktadır. Bu sayede yüklerimiz antrepoda beklememektedir.

*Supalan gelen yüklerimizde muayeneye tabi olmadan, beyannamemizi tescil edip vergisini ödedikten sonra çıkış yapabilmekteyiz. Muayene, yolluk gibi masraflardan muaf durumdayız.

Yazan: BERİL EROĞLU

NEMAK İZMİR DÖKÜM SAN. A.Ş./ Lojistik Yöneticisi